Sovietmečiu pradėtas kapinių niekinimas – tęsiamas

Verdainėje, kur dar prieš karą stovėjo XVI a. pastatyta bažnyčia, o šalia jos buvo kapinaitės, šiandien burzgia statybų technika – kasami grioviai, žemesnėse vietose sunkvežimiai pila iš kažkur atvežamą gruntą. Statybų darbai vykdomi toje vietoje, kur seniau buvo laidojami žmonės…  Plačiau skaitykite….“Šilokarčemoje”

Garbaus amžiaus sulaukę šilutiškiai prisimena, kaip po karo sovietinė valdžia buvusios Verdainės evangelikų bažnyčios teritorijoje pastatė linų apdirbimo fabriką, ant bažnyčios pamatų sumūrino sandėlį – jame vėliau veikė valgykla, kurioje pietaudavo ne tik šito fabriko, bet ir spirito gamyklos bei melioracijos įmonės darbuotojai.

Verdainės bažnyčios istorija mena senus laikus. Ji buvo pastatyta 1566 metais. Spėjama, kad pirmoji bažnyčia, pastatyta evangelikų liuteronų, buvo medinė, dengta šiaudais. 1718-aisias pastatyta nauja bažnyčia. Po Septynerių metų karo, 1757-aisiais, Rusijos kariuomenė sudegino bažnytinius trobesius, apiplėšė bažnyčią, sunaikino vargonus ir visus bažnyčios suolus. 1847 metais buvo pastatyta erdvi mūrinė bažnyčia su dviem eilėm langų. XIX a. pabaigoje Verdainės parapija buvo gana didelė. Praūžus Antrojo pasaulinio karo audrai, likusieji evangelikai vėl rinkdavosi į šią bažnyčią. Bet 1950 metais sovietų valdžia bažnyčią uždarė, 1956-aisiais čia pradėjo veikti linų apdirbimo fabrikas. Bet jau 1961 metais jis sudegė. 1974 m. ėmė kurtis Kauno audimo fabriko “Drobė” Šilutės filialas.

Tad galima sakyti, kad Verdainės bažnyčią ištiko panašus likimas, kaip ir Jeruzalės (Izraelis) žydų šventyklą. Ten iki šio yra išlikę sienos likučiai – vadinamoji Raudų siena, prie kurios žydai susirenka apverkti liūdnos savo praeities. O Verdainės bažnyčios nebeliko ir žymės. Kiekvienas bet kurios tikybos žmogus su pagarba ir širdgėla prisimena šią vietą.

- Nuo senų laikų čia buvo laidojami žmonės. Kada bažnyčia sudegė, vykdant statybos darbus, kasinėjant po jos grindimis, buvo rasta žmonių kaulų. Beveik iki pat gatvės aptvertame parkelyje buvo antkapių. O kai kasė duobes “Drobės” katilinės (joje buvo gaminama elektra) kaminui statyti, taip pat rado daug kaulų. Juos sukrovė į automobilius ir išvežė į liuteronų evangelikų kapines, – pasakojo “Drobėje” dirbęs, dabar jau pensininkas Alfonsas Mockevičius, teigdamas, kad visi įmonės pagalbiniai pastatai buvę pastatyti ant tų kapinių…

Sovietiniais laikais niekam nerūpėjo, kad statybos buvo vykdomos tiesiog ant čia palaidotų žmonių kaulų. Bet šiandien neramina tai, kad ir mūsų civilizuotoje šalyje ta vieta nėra priskirta urbanistionei teritorijai, tad niekam neįdomu, kas ir ką čia veikia…

Šilutės r. savivaldybės administracijos Ūkio skyriaus vyriausiasis specialistas, už statybos leidimus atsakingas Egidijus Černeckis “Šilokarčemai” paaiškino, jog dar 2003 m. gruodžio 16-ąją tuomet Verdainėje veikusiai vilnos AB “Drobė” buvo išduotas leidimas taros sandėlio prie stalių dirbtuvių rekonstrukcijai. Po “Drobės” čia dar kelerius metus šeimininkavo UAB “Milmona”, dabar ir pastarosios nebėra… Naujasis statybos darbų vykdytojas, pasak E.Černeckio, privalėjo pateikti prašymą perregistruoti statybos leidimą kito statytojo vardu, bet ir tai nebuvo padaryta.

E.Černeckis teigė, kad tas statybos projektas nebuvo derintas net su Kultūros paveldo departamentu prie Kultūros ministerijos. Praėjusį penktadienį statybų Tilžės g. 48 teisėtumą, kartu su “Šilokarčema” bandė aiškintis ir minėtosios įstaigos Klaipėdos teritorinio padalinio vyriausiasis valstybinis inspektorius Laisvūnas Kavaliauskas. “Šilokarčemai” jis pateikė tokį komentarą:

- Akivaizdu, kad tas sandėlys buvo pastatytas ant buvusios bažnyčios pamatų. Dabar matome, kad jos viduje yra vykdomi žemės kasimo darbai. Ta perkasa greičiausiai buvo daroma norint atidengti kažkokias sovietinių laikų komunikacijas. Žinodami, kad bažnyčios viduje, šventoriuje, būdavo laidojami mirusiųjų palaikai, mes stabdysime vykdomus darbus ir kreipsimės į archeologus, kad jie įvertintų esamą situaciją, t. y. ar buvo kasinėjimų metu pajudinti kokie nors palaikai. Bet kokiu atveju bet kokia statyba buvusių kapinių teritorijoje yra netoleruotina. Tai yra nepagarba žmonėms, kurie ilsisi buvusios Verdainės bažnyčios aplinkoje.