Verdainės bažnyčios šventorius vėl virto statybų aikštele… (papildyta: Šilutės r. sav. Kultūros skyriaus vyr. specialistės atsakymas dėl susidariusios situacijos Verdainėje)

Nuotraukoje: Taip šiandien Šilutėje atrodo Verdainės bažnyčios šventoriaus. 2013 m. balandis.

Dauguma šilutiškių yra girdėję Verdinės pavadinimą. Tai senos gyvenvietės pavadinimas, kuri vėliau tapo Šilutės miesto dalimi. Šilutėje veikia ir folkloro ansamblis gražiu pavadinimu – „Verdainė“. Verdainėje nuo seniausių laikų yra stovėjusi ir bažnyčia. 

1566 m. Verdinėje buvo pastatyta medinė bažnyčia, kuri veikė kaip Rusnės parapijos filija. Šalia buvo pastatyta mokykla. Bažnyčios šventoriuje buvo įsteigtos kapinės. Nors nauja mūrinė bažnyčia buvo užbaigta tik 1718 m., 1717 m. iš senosios bažnyčios į ją buvo perkelta krikštykla, sakykla ir altorius. 1847 m. bažnyčia buvo perstatyta. Ji tapo erdvesnė ir didesnė. Plačiau skaitykite Reginos Meškauskienės str.  (“Šilainės sodas”)

Atvirukas: Verdainės bažnyčios vaizdas iš priekio.

Atvirukas: Verdainės vaizdas žvelgiant nuo Šyšos upės.

Po Antrojo Pasaulinio karo, 1950 m. Verdainės bažnyčia buvo uždaryta. Vėliau pastatas paverstas linų fabriku, kol 1961 m. kilus gaisrui sudegė. Po gaisro senosios bažnyčios sienos buvo nugriautos, o ant pamatų pastatyti naujos sovietinės statybos dviaukštis silikatinių plytų pastatas.

Nuotraukoje: Buvusioje Verdainės bažnyčios vietoje stovi sovietinės statybos monstras.

Sovietmečiu prasidėjęs Mažosios Lietuvos paveldo ir šventų vietų naikinimas tęsiasi. Sovietmečio vandalizmą mena išniekintos bažnyčios ir senosios Mažosios Lietuvos dalies – Klaipėdos krašto – kapinės. Viena tokių skaudžių žaizdų – Verdainės bažnyčia. Vis dar yra nemažai gyvų žmonių, kurie buvo pakrikštyti ir konfirmuoti Verdainės bažnyčioje!

Visų pirma istorikai ir archeologai turėtų nustatyti, kurioje vietoje yra stovėjusi seniausia Verdainės bažnyčia; kokį plotą apima vėlesnės bažnyčios šventoriuje buvusios kapinės. Antra, paveldosaugininkai turėtų apibrėžti apsaugos zonos ribas, kuriose darbai vyktų tik su atsakingų instancijų ir specialistų priežiūra. Net jei darbai vykdomi už bažnyčios šventoriaus ir kapinių ribos, reikia atsižvelgti į tai, ar toje vietoje nėra buvę kitų krašto istorijos pažinimui svarbių pastatų tokių kaip parapijinė Verdainės mokykla.

Matant tokius vaizdus Šilutėje, kyla daug klausimų: tokie procesai vyksta dėl nežinojimo, dėl įstatymų nepaisymo ar dėl ciniško požiūrio į Mažosios Lietuvos paveldą?  Deja, atsakymo kol kas neturiu… Padėtį šiek tiek galėtų pataisyti informacinis stendas, kuris primintų, kad šioje vietoje yra buvusi istorinė Verdainės bažnyčia su kapinėmis šventoriuje, šalia jų – Verdainės parapijinė mokykla, o po bažnyčios grindimis yra palaidoti kunigai bei Verdainės parapijos gyventojai. Tai taptų ženklu verslininkams bei parašus dedantiems valdininkams, kad atliekant bet kokius darbus šioje vietoje reikia elgtis pagarbiau ir atsakingiau.

Kun. Remigijus ŠEMEKLIS

Taip pat skaitykite:

***

Papildymas (2013.04.25):
Už paveldosaugą atsakingos Šilutės r. sav. Kultūros skyriaus vyr. specialistės Redos Švelniūtės paaiškinimas dėl Verdainėje susidariusios situacijos:

2013-04-19 Kultūros paveldo departamento Klaipėdos teritorinio padalinio vyriausiasis inspektorius Laisvūnas Kavaliauskas apžiūrėjo žemės kasimo darbus istoriniame Verdainės kaime. Užfiksavus didelių lauko akmenų, raudonų plytų konstrukcijas, surinkus lipdytos keramikos šukes kasimo darbai buvo sustabdyti. Šiuo metu pradėta vietos vertingųjų savybių nustatymo procedūra.

Š. m. sausio mėn. KPD Klaipėdos teritorinis padalinys su Šilutės savivaldybės administracija suplanavo lėšas žvalgomiesiems archeologiniams tyrimams istoriniame Verdainės kaime atlikti. Tyrimų tikslas – užfiksuoti Verdainės bažnyčios, kapinių vietas.

Šiuo metu istorinis Verdainės kaimas neturi paveldosauginės apsaugos, kadangi nebuvo atliktų archeologinių tyrimų bažnyčios pastato, kapinių vietoms identifikuoti. Kultūros vertybė į Kultūros vertybių registrą įrašoma kartu su jai priskirta teritorija, kuriai taip pat taikomi visi paveldosauginiai apribojimai, todėl pagal šiuo metu galiojančius teisės aktus žemės sklypas, jo dydis, priskiriamas kultūros vertybei, turi būti pagrįstas moksliniais tyrimais.

Kadangi lėšos archeologiniams tyrimams buvo suplanuotos, atlikus visas pagal įstatymus numatytas procedūras, gavus leidimus Verdainėje bus pradėti vykdyti žvalgomieji archeologiniai tyrimai. Tikėsimės, kad mokslininkams pavyks rasti bažnyčios ar kitų pastatų pamatus ir Šilutės miesto istorijoje pagaliau bus užpildyta pilka dėmė.